Paifys teraapiakeskus

Füsioteraapia – kellele ja kuidas?

Füsioteraapia on mitmekülgne taastusravi meetod, mis aitab taastada, parendada või säilitada häirunud liikumisfunktsioone, leevendada valu, ennetada (korduv)vigastusi või kohaneda puudega. Inimesed pöörduvad füsioterapeudi poole mitmesugustel põhjustel — olgu selleks trauma, krooniline valu, operatsioonijärgne taastumine või ülekoormusvigastus. Lisaks on füsioteraapia olulisel kohal imiku- ja väikelapseeas, kus tegeletakse arengus mahajäämuse, motoorika-, sensoorika, ja koordinatsiooniprobleemide, neuroloogiliste ja geneetiliste haigusseisunditega. Paljud inimesed ei pruugi aga olla teadlikud, et Eestis on vajaduspõhine füsioteraapia teenus rahastatud Tervisekassa poolt ning kättesaadav perearsti saatekirja alusel ilma omaosalustasuta.

Millal pöörduda füsioterapeudi poole?

Füsioterapeut saab aidata mitmesugustes olukordades, kus liikumine, töövõime või igapäevane toimetulek on häiritud. Peamised põhjused, millega täiskasvanud füsioterapeudi poole pöörduvad on:

  • Traumad ja vigastused: Pärast luumurde, nihestusi või lihasrebendeid on füsioteraapia üks olulisemaid sekkumisi taastamaks täielik funktsioon ja ennetamaks edasisi vigastusi.
  • Krooniline valu: Pikka aega kestvad lihas- ja liigesevalud, näiteks alaseljavalu, on sageli seotud lihaspingetega, mis on tekkinud pikema aja vältel staatiliste või ühekülgsete dünaamiliste asendite/-liigutuste tõttu tööl, kodus või vabal ajal (treeningud, hobid). Füsioterapeut aitab leevendada valu ja parandada liikumismustreid.
  • Operatsioonijärgne taastusravi: Pärast kirurgilisi sekkumisi, näiteks põlve- või puusaliigese asendust, luumurru fikseerimist või seljaoperatsiooni on füsioteraapia hädavajalik, et taastada liikumisvõime, lihasjõud ning vältida sekundaarseid komplikatsioone.

  • Ülekoormusvigastused: Ühekülgne liikumine või liigne treening võib põhjustada lihaste, kõõluste ja liigeste ülekoormussündroome. Füsioterapeut aitab leida tasakaalu treeningu ja puhkamise vahel ning õpetab õigeid liikumistehnikaid.
  • Sport ja aktiivne elustiil: Füsioterapeudid töötavad sageli sportlastega ennetamaks vigastusi ja parandamaks sportlikku sooritust. Kui oled aktiivne liikuja, aitab füsioterapeut optimeerida keha funktsioone ja ennetada ülekoormusvigastusi.
Füsioteraapia teenuse kättesaadavus

Eestis on füsioteraapia teenus Tervisekassa poolt rahastatud, kui patsiendil on perearsti saatekiri. Varasemalt pidi perearst tasuma füsioteraapia teenuse eest oma teraapiafondist, mis oli piiratud ning seetõttu oli saatekirjade saamine keerulisem. Alates 1.juulist 2024 rahastab füsioteraapiateenust otse Tervisekassa, mis muudab füsioteraapiale juurdepääsu inimestele lihtsamaks ning ka perearstid on rohkem motiveeritud saatekirju välja andma. Tervisekassa rahastab füsioteraapia teenust vaid Tervisekassa lepingupartnerite juures – partnerid on kirjas SIIN. Lepingupartneritega koostöö kindlustab selle, et teenust osutavad kvalifitseeritud tervishoiuspetsialistid, mis omakorda tagab kvaliteetsema teenuse ning võimaliku parema ravi tulemuslikkuse.

Mida see patsiendile tähendab?

See tähendab, et saad minna füsioteraapiasse ilma omaosalustasuta. Ainus mida vajad, on perearsti saatekiri. Füsioteraapia teenust osutavad paljud raviasutused üle Eesti, mille seast saad endale sobiva valida.

Kuidas alustada?
  1. Pöördu oma perearsti poole. Räägi oma probleemist ja palu saatekiri füsioteraapiasse.
  2. Broneeri aeg füsioterapeudi juurde. Kui oled saatekirja saanud, võta ühendust oma valitud füsioteraapia asutusega ja broneeri aeg esimeseks visiidiks.
  3. Koosta koos füsioterapeudiga taastumis-/raviplaan. Füsioterapeut viib läbi hindamise, loob individuaalse raviplaani ja juhendab sind taastumisprotsessis, aidates parandada liikumisvõimet ja ennetada tulevikus probleemide taastekkimist.
Kokkuvõtteks

Füsioteraapia on oluline osa tervise säilitamisel ja taastamisel, olgu tegemist vigastuste, kroonilise valu või operatsioonijärgse taastusraviga. Tänu uuele rahastussüsteemile on perearsti saatekirja alusel füsioteraapia Eestis kergemini kättesaadav ja inimese jaoks tasuta. Kui tunned, et vajad professionaalset abi oma liikumisvõime parendamiseks või valude leevendamiseks, võta ühendust oma perearstiga ja alusta teekonda parema tervise poole!

 

Kasutatud kirjandus

https://www.riigiteataja.ee/akt/118122018014?leiaKehtiv

https://www.tervisekassa.ee/taastusravi

https://www.tervisekassa.ee/inimesele/arsti-ja-oendusabi/tervisekassa-lepingupartnerid/eriarstiabi

https://www.tervisekassa.ee/partnerile/raviasutusele/ravi-rahastamise-lepingud/tervishoiuspetsialistid

 

Leave a Comment

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga